Czuwaj przy Sercu Jezusa

Oddaj się Niepokalanemu Sercu Maryi

Audycje radiowe i in.

Lista audycji w Radiu Katowice z moim udziałem. Niektóre można odsłuchać z podkastu. Polecam!

9 lutego 2014audycja w Radiu Katowice w cyklu „Artystyczne spotkania Macieja Szczawińskiego”. W ramach audycji rozmawiałam z jeszcze jednym zaproszonym gościem o śląskim numerze kwartalnika literacko-artystycznego „Metafora”, którego byłam redaktorem i pomysłodawcą.
21 lutego 2015 - audycja w Radiu Katowice w cyklu „Ligoniowe radio”. W ramach audycji rozmawiałam z Anną Musialik i Henrykiem Grzonką o Gustawie Morcinku oraz mojej sztuce, a Grzegorz Przybył wykonał premierowe aktorskie odczytanie fragmentów dramatu Ja, Gustaw. Podkast jest dostępny pod adresem:
http://www.radio.katowice.pl/zobacz,9526,Ja-Gustaw.html#.VQqolCx0yPw
6 maja 2015 - audycja w Radiu Katowice w cyklu „Szkoła bardzo wieczorowa”. W ramach audycji rozmawiałam z Anną Musialik o życiu i twórczości Gustawa Morcinka jako zawsze obcego. Poruszyłyśmy kwestię różnych wewnętrznych rozdarć autora oraz konsekwencji, jakie przyniosły one w jego książkach i życiu. Ponownie wykorzystane zostały fragmenty dramatu Ja, Gustaw, odczytane przez Grzegorza Przybyła.
19 stycznia 2016 – audycja w Radiu Katowice w cyklu „Więcej kultury proszę”. W ramach audycji rozmawiałam z Anną Musialik o moich fotografiach, wystawie fotograficznej Impresje w Domu Kultury w Katowicach Murckach, o moich wywiadach w „Śląsku” w cyklu „Rozmowy na 20-lecie”, szczególnie zaś o rozmowie z Wiesławem Myśliwskim, a także ponownie o dramacie Ja, Gustaw. Podkast jest dostępny pod adresem: 
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,16591,Fotografie-Katarzyny-Berety.html
6 czerwca 2017 – audycja w Radiu Katowice w cyklu „Więcej kultury proszę”. W ramach audycji rozmawiałam z Anną Musialik o mojej książce naukowej Literatura światów planowanych. O prozie socrealistycznej na Górnym Śląsku. Audycja była pilotem dłuższej rozmowy na ten temat w „Szkole bardzo wieczorowej”.
14 czerwca 2017 – audycja w Radiu Katowice w cyklu „Szkoła bardzo wieczorowa”. W ramach audycji rozmawiałam z Anną Musialik o mojej książce naukowej Literatura światów planowanych. O prozie socrealistycznej na Górnym Śląsku. Ponadto zaprezentowane zostały fragmenty socrealistycznej twórczości śląskich autorów w wykonaniu Jarosława Juszkiewicza. Podkast jest dostępny pod adresem: http://www.radio.katowice.pl/zobacz,29799,Socrealizm-w-literaturze.html
22 kwietnia 2018 – audycja na żywo w Radiu Katowice w cyklu Czy to prawda, że.... Podczas tej audycji rozmawiałam o moim haśle w 4. tomie Encyklopedii Województwa Śląskiego pt. Literatura polskojęzyczna na Górnym Śląsku w latach 1922-1939. Dyskusję moderowali Beata Tomanek i Bogdan Widera, a w rozmowie oprócz mnie udział wzięli prof. Jan Malicki - dyrektor Biblioteki Śląskiej, prof. Dariusz Rott z Uniwersytetu Śląskiego oraz mgr Julia Rott-Urbańska z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Podkast jest dostępny pod adresem: https://www.radio.katowice.pl/zobacz,36291,Czy-to-prawda-ze.html 
22 czerwca 2018 - audycja w Radiu Katowice w cyklu Infostrada.  Podczas tej audycji zaprezentowany został materiał reporterski z mojego autorskiego projektu - Szkolnego Konkursu Historycznego „100 na 100”, który przeprowadziłam w szkole, w której pracuję. Podkast jest dostępny pod adresem:
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,37320,Koniec-roku-szkolnego-Mlodzi-ze-wschodu-Walka-z-reklamami-Konkurs-historyczny.html
8 listopada 2018 - audycja w Radiu Katowice w cyklu Infostrada.  Podczas tej audycji zaprezentowany został materiał reporterski z mojego autorskiego projektu - Szkolnego Konkursu Historycznego „Niepodległa jest kobietą”, który przeprowadziłam w szkole, w której pracuję. Podkast jest dostępny pod adresem:
https://www.radio.katowice.pl/zobacz,39805,Niepodlegla-jest-kobieta-Patriotyczny-Lubliniec-dla-krwiodawcow-Dzien-Sniadanie-Daje-Moc-.html 
9 grudnia 2018 - audycja w Radiu Katowice w cyklu Czy to prawda, że.... Podczas tej audycji rozmawiałam o moim haśle w 5. tomie Encyklopedii Województwa Śląskiego pt. Turniej Sztuki Recytatorskiej "Promuj Śląsk". Dyskusję moderowali Beata Tomanek i Bogdan Widera, a w rozmowie oprócz mnie udział wzięła mgr Julia Rott-Urbańska z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej.
6 stycznia 2019 – audycja na żywo w Radiu Katowice w cyklu Czy to prawda, że.... Podczas tej audycji rozmawiałam o moim słuchowisku radiowym pt. Witraże, które napisałam w ramach przyznanego mi na II połowę 2018 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słuchowisko oparte jest na życiu bł. ks. dra Emila Szramka, lecz nie jest prostą biografią, ale raczej opowieścią o Katowicach w międzywojniu, rozdarciu Śląska i ludzkiej natury, a także o cierpieniu i reakcjach ludzi na nie. Dyskusję moderowali Beata Tomanek i Bogdan Widera, gospodarze programu.
22 września 2019 – audycja na żywo w Radiu Katowice w cyklu Czy to prawda, że.... Podczas tej audycji rozmawiałam o listach Gustawa Morcinka do Rudolfiny Wałoszek, których jestem właścicielką, a o których napisałam artykuł naukowy opublikowany na łamach "Zarania Śląskiego. Serii drugiej" pod tytułem O nieznanej prywatnej korespondencji Gustawa Morcinka z mieszkankami Królewskiej Huty w latach 1931-1932. Dyskusję moderowali Beata Tomanek i Bogdan Widera, gospodarze programu.
20 października 2019 – audycja w Radiu Katowice w cyklu Czy to prawda, że.... Podczas tej audycji zaprezentowano materiał z wizji lokalnej, która odbyła się 19 października 2019 roku w Bibliotece Śląskiej. Podczas spotkania w Bibliotece rozmawiałam o listach Gustawa Morcinka do Rudolfiny Wałoszek, których jestem właścicielką. Dyskusję moderowali Beata Tomanek i Bogdan Widera, ponadto udział w niej wzięła dr Barbara Maresz, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Śląskiej, która również przygotowała towarzyszącą spotkaniu wystawę Listy, kartki, karteczki… Korespondencja Gustawa Morcinka ze zbiorów Biblioteki Śląskiej. 
7 listopada 2021 – audycja w Radiu Katowice w cyklu Czy to prawda, że.... Podczas tej audycji poszukiwałam wraz z prowadzącymi redaktorami - Beatą Tomanek i prof. Maciejem Sablikiem - odpowiedzi na pytanie: "Czy to prawda, że do Królewskiej Huty wstępowało się jak u Dantego przez piekło do raju?". W ten sposób zaprezentowałam mój artykuł Motywy królewskohuckie (chorzowskie) w literaturze polskiej, który ukazał się w 4. tomie monografii Chorzów. W II Rzeczypospolitej i w czasach wojny (1922-1945), wydanym przez Muzeum w Chorzowie.

Materiały telewizyjne z moim udziałem. Można zobaczyć je na stronach mediów.

29 marca 2017, godz. 21.30 - news w „Aktualnościach” TVP Katowice. News na temat spotkania promującego moją książkę Literatura światów planowanych w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Katowicach. Materiał można zobaczyć na stronie TVP Katowice (7′ 34″).
25 listopada 2018 - reportaż w comTV.pl. W ramach reportażu przedstawiono galę finałową XX Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Promuj Śląsk", która odbyła się 20 listopada 2018 roku w sali widowiskowej Chorzowskiego Centrum Kultury. Materiał można zobaczyć na stronie comTV.pl.

Komentarze